Späť

Rady a tipy na pestovanie Tuje Smaragdovej

Pridané: 11.4.2019 16:00:00 Počet zobrazení: 857

11 Apríl 2019

1. Nedovoľte psíkom ani iným zvieratám "ocikávať" stromčeky, pôsobí to na stromčeky deštruktívne, spoznáte to podľa začernania zasiahnutých vetvičiek, odporúčame ich odstrihnúť čo najskôr. 2. Nedovoľte prístup hrabošom, myšiam atď. Ľahko môžu podhrabať tuje a korienky, tie potom môžu uschnúť.

RADY A TIPY na pestovanie tuje smaragdovej.

Ak si neviete rady, neváhajte nás kontaktovať.

1. Nedovoľte psíkom ani iným zvieratám "ocikávať" stromčeky, pôsobí to na stromčeky deštruktívne, spoznáte to podľa začernania zasiahnutých vetvičiek, odporúčame ich odstrihnúť čo najskôr.

2. Nedovoľte prístup hrabošom, myšiam atď. Ľahko môžu podhrabať tuje a korienky, tie potom môžu uschnúť.

3. Tuje majú rady slnečné miesto a polotieň, v totálnom tieni rastú veľmi pomaly.

4. Tuje majú rady kyslejšiu až neutrálnu pôdu najlepšie PH 3,5 - 5,5.

5. KVALITA PÔDY - nikdy nesaďte tuju smaragd do ílu alebo inej ťažkej nepriedušnej pôdy, najlepšia je kyprá a priedušná pôda, aj piesčitá pôda je ideálna. Ak v mieste výsadby nie je dostatočne kvalitná pôda, možno pôdu skvalitniť pridaním rašelinového substrátu. Keď je pôda v mieste výsadby nepoužiteľná, je nutné vytvoriť celistvú drážku o minimálnej hĺbke 50 cm a min. šírke 50 cm, táto drážka by mala mať aj drenáž pre odvod prebytočnej vody, aby nedošlo k utopeniu koreňových systémov. Ak si s výsadbou neviete rady, neváhajte nás kontaktovať.

6. Vhodná vzdialenosť pri výsadbe je 40 - 60 cm, kratšia vzdialenosť je nezmyselná.

7. Po výsadbe existujúcu pôdu prisypte cca 3-5 cm vyššie, pretože bude pracovať a sadať.

8. Ak chcete zabrániť prerastaniu buriny a iných nežiadúcich rastlín okolo Tují, ktoré zvyšujú útok hubových patogénov, použite mulčovaciu (netkanú) textíliu, ktorá by mala byť umiestnená priamo okolo stromčeka, následne potom mulčovaciu kôru.

9. Prvých 30 dní od výsadby dostatočne zalievať (ale neutopiť:D)

10. Hnojenie: tuja sa hnojí pre rast od jari do leta (v intervale 3 - 4 týždne, alebo podľa návodu výrobcu), na jeseň je možné aplikovať jesenné hnojivo s vyšším obsahom draslíka.

Tuje dodané so zemným balom sa po výsadbe nesmú hnojiť aspoň 6 týždňov, hrozí popálenie koreňového systému.

Tuje smaragdové vypestované v kvetináči možno hnojiť okamžite po výsadbe.

11. zastrihávanie je najlepšie na jar, alebo zo začiatku jesene, pri neskoršom tvarovaní sa nemusia rany zahojiť a tuja nemusí prežiť zimu.

12. Mladé výhonky sú jedovaté, obsahujú thujon, preto nedovoľte Vašim deťom "ožúvať" alebo okusovať výhonky, je to zdraviu nebezpečné!

13. Pozor na pravidelné polievanie, najmä v období rastu, aby nedošlo k presychaniu rastlín.

14. Šišky - semená, nežiaduci jav, ktorý sa tvorí na Tuja ku koncu jari. Šišky majú zelenú farbu, ktorá na jeseň zhnedne a šiška stvrdne. Tento jav je pud sebazáchovy a vzniká tým, že tuja nie s niečím spokojná (málo vlahy, málo živín atď). Tuju ošetríme tak, že nájdeme príčinu (všeobecne stačí pohnojiť a viac zalievať) ďalej je dôležité odstrániť tieto šišky manuálne (otrhať), najlepšie čo najskôr ak sú ešte zelené. Ak šišky na tuji smaragdovej necháme, tuja bude svoju energiou dávať do šišiek, namiesto do nami požadovaného rastu.

16. Tuja smaragdová veľmi dobre znáša rez, vykonávame ho predovšetkým na mladých výhonkoch pre dotvorenie požadovaného tvaru. Tvarovanie je nutné vykonávať postupne od mladých rastlín. Nikdy nenechávajte tuje prerásť, následný radikálny rez (skrátenie výšky o viac ako meter, nemusí tuja prežiť)

17. Obdobie výsadby u kvetináčových tujok je celoročne, tuja s balom na jar a jeseň.

18. Tuje sú veľmi mrazuvzdorné, prežijú aj dlhodobé mrazy pod -25 ° C